ROZWIŃ SKRZYDŁA SWOJEGO DZIECKA
Jak wygląda dzień MALUCHA w żłobku?
Co robi?
Czy się nie nudzi?
Na jakie zajęcia uczęszcza?
Czy ma czas zatęsknić za zapracowanymi rodzicami?
Nasz żłobek oferuje maluszkom szeroki wachlarz różnych zajęć i stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Indywidualne podejście do każdego dziecka sprawia, że mają one szansę poczuć się prawie tak, jak we własnym domu.W naszym żłobku dzieci otacza się uwagą, ciepłem, troską i akceptacją.
Oczywiście, żaden malec nie chodzi do żłobka z tornistrem na plecach, gdzie musi wkomponowywać się w sztywny plan zajęć. W naszym żłobku każde dziecko ma swój indywidualny rytm dnia, który opiekunowie placówki starają się wypełnić według potrzeb dziecka. Są jednak pewne stałe elementy, których nie da się uniknąć. Do nich zalicza się między innymi: pory posiłków, zabiegi higieniczne oraz leżakownie, natomiast gry i zabawy są dostosowywane do indywidualnych preferencji i możliwości dziecka.
W jakich zajęciach w żłobku maluszek może wziąć udział?
W zajęciach ruchowych, dydaktycznych, manualnych, tematycznych, zajęciach na powietrzu, relaksacyjno-wyciszających, zajęciach indywidualnych i grupowych, zajęciach muzycznych oraz w różnego rodzaju zabawach.
Każde zajęcia plastyczne mają za zadanie pobudzić wyobraźnię i kreatywność maluchów oraz stanowią doskonałą okazję do stymulowania rozwoju zdolności manualnych i usprawniania pracy małych rączek. Zajęcia te często są realizowane w formie warsztatów, podczas których dzieci korzystają z różnych technik plastycznych (plastelina, bibuła, farby, kredki, modelina, ścinki materiałów itp.), dostosowanych do ich umiejętności i wieku.
Gry i zabawy proponowane w naszym żłobku to zajęcia ogólnorozwojowe, które wspomagają rozwój zdolności i umiejętności dziecka. Dzięki zabawie dziecko ćwiczy wszystkie zmysły, koordynację wzrokowo-ruchową,
umiejętności językowe i mowę. Uczy się współpracy z rówieśnikami. Ponadto, gry i zabawy stanowią okazję do ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz dają dzieciom wiele radości. W naszej placówce maluszki nabędą umiejętność komunikowania się pozawerbalnego (znaki migowe dla niemowlaka tzw.Bobomigi).
Mamy jeden mózg, ale dwie półkule, które są jak dwie odrębne osobowości.
Lewa półkula analizuje, porównuje, struktualizuje, działa według planu. Prawa kieruje się intuicją, przeczuciami, wybiera to, co spontaniczne i kreatywne i dlatego w naszym żłobku korzystamy podczas zajęć z elementów pedagogiki zabawy, kinezjologii edukacyjnej i pedagogiki Marii Montessori.
Dla nas najważniejszy jest sam proces tworzenia, a nie efekt końcowy.
Podczas zajęć plastycznych dzieci uczą się również kolorów, kształtów, bawią się fakturą oraz ćwiczą zmysł dotyku, smaku i węchu. Natomiast podczas zajęć muzyczno-ruchowych u maluszków stymulujemy zmysłów równowagi, wzroku, słuchu i dotyku. W czasie tych zajęć wykorzystujemy piosenki dla najmłodszych, muzykę klasyczną, relaksacyjną i odgłosy przyrody. Zajęcia muzyczne służą umuzykalnieniu dzieci, nauczeniu ich poczucia rytmu i gimnastykowaniu ciała, a zabawy w takt muzyki sprzyjają również integracji w grupie. Ponadto, w czasie zajęć muzyczno-ruchowych korzystamy z metody Ruchu Rozwijającego V. Shelbourne oraz ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej w celu zapobiegania wadom postawy i stóp.
Każdy rodzaj zajęć proponowany przez żłobek jest dostosowany do wieku i zainteresowań dziecka, a ponadto służy rozwojowi konkretnych funkcji, np.:
- zabawy dydaktyczne – polegają na nauce wierszyków, śpiewaniu piosenek, oglądaniu ilustracji, nazywaniu przedmiotów, opowiadaniu bajek, czytaniu oraz poznawaniu zwierząt, roślin i przedmiotów dzięki czemu kształtuje się wiedza dziecka o otaczającym go świecie;
- zabawy tematyczne – polegają na zabawach w kąciku kuchennym, zabawie lalkami, zabawie pojazdami, zabawie „w dom”, „w sklep” itp. oraz służą rozwojowi pamięci i mowy;
- zabawy ruchowe – mogą mieć postać tańca, ale służą głównie usprawnianiu kośćca, mięśni dzieci i ich motoryki;
- zabawy manualno-konstrukcyjne – np. rysowanie albo zabawa klockami służą rozwojowi procesów poznawczych, myślenia, spostrzegania i wyobraźni przestrzennej.
W czasie zajęć w żłobku prowadzona jest obserwacja każdego dziecka pod względem różnych kryteriów rozwojowych.
Zajęcia w żłobku dla dzieci to doskonała lekcja samodzielności. Maluch zachęcany jest do samodzielnego jedzenia, ubierania się, mycia rączek i ząbków oraz do korzystania z nocniczka. Opiekunkom w żłobku chodzi o to, aby wspierać i rozsądnie pomagać maluszkowi w doskonaleniu wykonywania czynności samoobsługowych.
Natomiast samodzielności maluchów sprzyja obserwowanie starszych dzieci – naśladownictwo innych powoduje, że chętniej i łatwiej opanowuje się pewne czynności.
Dodatkowo nasz żłobek często organizuje zajęcia tematyczne i okazjonalne.
Są przygotowywane różne przedstawienia i atrakcje w związku z Dniem Babci, Dniem Dziadka, Dniem Mamy i Taty,
Dniem Dziecka, Dniem Sportu albo Dniem Pluszowego Misia 😉 Nasze maluszki także mają szansę uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach, piknikach rodzinnych (dla dzieci i rodziców), brać udział w koncertach plenerowych i przeglądach filmowych na świeżym powietrzu oraz oglądać zaproszone do placówki grupy teatralne, przedstawienia
cyrkowe i grupy muzyczne, poznawać ciekawych ludzi i doświadczać niezapomnianych wrażeń.
Nasz żłobek dba też o celebrowanie tradycyjnych świąt, jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Ponadto, dzień urodzin każdego dziecka w naszym żłobku to okazja do małego świętowania. Nasz żłobek, wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i oczekiwaniom ich rodziców, może zorganizować dla maluchów indywidualne zajęcia logopedyczne – w przypadku wad wymowy – oraz spotkania z psychologiem. Zajęcia psychologiczne mają służyć głównie rozwojowi
kompetencji miękkich u dzieci, tzn. ułatwiają im współpracę w grupie, komunikację, uczą, czym jest inteligencja emocjonalna i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.